Siz herkesten farklısınız

İnsan genomunda devasa zenginlikte bilgiler gizlidir. Deşifre edilen insan genomunun işlevleri hakkındaki bilgilerimiz her geçen gün artmaktadır. Bu bilgiler kişiden kişiye çok ufak farklılıklar göstermektedir. Ancak bu ufak farklar bizi diğer insanlardan ayıran tüm özelliklerimizi belirleyecek kadar etkilidir. Farklı genler farklı insanlarda farklı şekilde aktive olduğunda genetik çeşitlilik oluşur ve bizim özel kimliğimiz haline gelir.

Bu genetik çeşitlilik insanlardaki hastalıklara, bazı ilaçlara ve çevresel toksinlere karşı gösterilen duyarlılık farkını açıklar. Bu farklılıklara neden olan genetik değişikliklere "varyasyon" denir. Bazı genetik varyasyonlar diyabet ve obezite gibi sık görülen hastalıkların riskini arttırırken, bazıları çeşitli ilaçlara tolerans veya toksinlere karşı duyarlılık şeklinde kendini gösterebilir.

Genetik kodlarınızı öğrenmek, sizi kendiniz ve yaşamınız hakkında daha bilinçli hale getirecektir

Kendi genetik varyasyonları hakkında bilgi sahibi olan kişiler, yaşamlarını buna göre şekillendirme ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilme fırsatına sahiptirler. Kişisel genetik testler, kişinin sağlığı ve zindeliği için yeni yaklaşımlar sağlar.

Sağlıklı bir yaşam için bedeninizin tepkilerini kavrayın

Uzun dönemli kilo kontrolü, zinde bir yaşam ve sağlıklı form tutmada genetik verileriniz yardımcı olabilir. Besin alerjileri, yeme alışkanlıkları ve egzersiz tepkinizle ilgili bilgi sahibi olarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilir ve vücudunuzun tüm kapasitesini kullanabilirsiniz.

Hastalık risklerinizi öğrenin

Genografi, koruyucu ve önleyici tıp için bir başlangıç noktasıdır. Genetik hastalıklara yakalanma riskinizi önceden tespit ederek bu konuda önlem alabilirsiniz.

Kalp hastalıkları ve obezite gibi kronik hastalıklara, meme kanseri ve kolon kanseri gibi onkolojik hastalıklara sahip olma riskinizi öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerin ışığında yaşamınızda gerekli değişiklikleri yaparak önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Çocuklarınıza ve sonraki nesillere bıraktığınız mirası öngörün

Çocuğunuzun sağlığını doğrudan etkileyecek birçok genetik hastalık için taşıyıcı durumda olabilirsiniz. Gebelik öncesinde, riskli hastalıklara yönelik olarak yapılan testlerle genetik hastalıkların önemli bir kısmı tespit edilebilir. Genografi ile taşıyıcılık durumları hakkında bilgi edinen anne-baba adayları, gebelik öncesi gerekli adımları atarak sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir.

Sorularınız için bize bilgi@genografi.com adresinden ulaşın.
Hafta içi her gün 10:00-18:00