Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel verilerimi ve genetik bilgilerimi nasıl saklıyorsunuz? Bu bilgiler herhangi biriyle paylaşılıyor mu?

Kişisel ve genetik verileriniz, 7 Nisan 2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre, sizden bu verilerin nasıl kullanılıp işleneceğine dair detaylı bir yazılı onay alındıktan sonra sistemimize girilmektedir. Sunucularımızda tutulan genetik veriniz kimlik bilginizden ayrıştırılmış şekilde saklanmakta, sadece sizin tarafınızdan ve Genografi raporunuzu size sunan Uzman Tıbbi Genetik Hekimi tarafından bilinen özel bir kullanıcı numarası ile tanımlanmaktadır.

Verileriniz, güvenli sunucularımızda hem ilgili kanunlar, hem de uluslararası standartlar gereği anonim olarak saklanır ve sizin onam formunda onay vermediginiz hiçbir kuruluş ile (ör: sigorta şirketleri) hiçbir şekilde paylaşılmaz.

Hastalık riskimin çıkmasından çekiniyorum. Riskim yüksek çıkarsa ne yapacağım? Bu test sonucunu nasıl kullanacağım?

Genografi sonucunuzda hastalık riskinizin ortalamadan yüksek çıkmış olması sizin bu hastalığa kesinlikle yakalanacağınız anlamına gelmemektedir. Bu noktada kalıtsal olarak sahip olduğunuz genler, aile hastalık hikayeniz, sağlığınızın mevcut durumu, yaşam tarzınız ve çevresel faktörler gibi önemli parametreleri göz önüne alarak sağlayacağımız genetik danışmanlık size sağlıklı bir öngörü verecektir.

Bu öngörüyü ve Genografi raporunuzu kullanarak belirlenen risk alanında uzman doktorlar ile görüştüğünüz takdirde hem önleyici aksiyonlar konusunda bilgi alabilirsiniz, hem de düzenli kontrol sistemi oluşturarak olası bir hastalık durumunda erken teşhis için altyapı oluşturabilirsiniz. Ayrıca Genografi, daha önce anlamlandırılamayan veya teşhis konulamayan farklı semptomlarınıza tanı konulmasını da sağlayabilir.

Olası bir hastalığın oluşmasını engellemek, kontrol edilemeyen bir safhada oluştuğu takdirde tedavi etmeye çalışmaktan daha güvenli ve başarılı sonuçlar verebilir.

Genografi'ye ve sunduğu sonucun bilimselliğine nasıl güvenebilirim?

Genografi'nin amacı uluslararası standartlara göre geçerliliği kabul edilmiş verileri kullanarak güvenilir sonuç üretmek ve bu sonucun aktarılması konusunda profesyonel bir çerçeve oluşturmaktır.

Genografi, DNA analizinizi American College of Medical Genetics and Genomics [ACMG] tarafından belirlenen standartlara göre yaparken, analiz ve yorumlama süreçleri sonrasında oluşan raporu size alanında uzman bir Tıbbi Genetik Hekimi vasıtası ile sunmaktadır.

Genografi'yi piyasadaki diğer testlerden farklı kılan özellikler nelerdir?
  • Genografi, DNA analizini American College of Medical Genetics and Genomics [ACMG] tarafından belirlenen standartlara göre yapmaktadır.
  • Yeni Nesil Dizileme [NGS] teknolojisi ile okunan DNA verisinin halihazırda genetik tanı veren hastaneler tarafından da kullanılan özel bir biyoenformatik analiz platformunda yorumlanması ile sonuç verir.
  • Tüm benzerlerinden farklı olarak, Genografi'nin verdiği sonuçlar Türkiye'nin genetik altyapısına göre oluşturulmuş gen havuzu içinde değerlendirildiğinden [alel frekansları] gerek risk hesaplamalarında gerekse özel hastalıkların saptanmasında daha yüksek başarı ve hassasiyet sağlar.
  • Sonuçları gösteren rapor, uzman tıbbi genetik hekimi tarafından hastaya aktarılır. Gerektiği yerde genetik danışmanlık verilir, hasta ilgili konudaki doktorlara yönlendirilir ve takibi yapılır.
Sorularınız için bize bilgi@genografi.com adresinden ulaşın.
Hafta içi her gün 10:00-18:00